Więcej badań dla maluchów!

Świetna wiadomość dla najmłodszych i ich rodziców: już od 1 stycznia w Medi Raju więcej badań profilaktycznych – tzw. USG bioderek. Przyjęcia w poradni preluksacyjnej w poniedziałki, wtorki i czwartki.

Przypomnijmy, preluksacja to badanie przesiewowe, państwo realizuje je w ramach programu profilaktyki dysplazji bioder u dzieci. Program przewiduje trzy wizyty – pierwszą około czwartego tygodnia po urodzeniu, kolejną w czwartym-piątym miesiącu, trzecią po rozpoczęciu chodzenia.

Chodzi o zdiagnozowanie dzieci z dysplazją bioder. Jeżeli badania nie będzie bądź zostanie odłożone na później, a dziecko ma dysplazję to będą negatywne skutki dla dalszego leczenia. Co prawda, u dziecka zdrowego niewiele to zmienia, ale bez badania nikt nie może mieć pewności co do sytuacji z bioderkami. Ponadto istotne jest, że w przypadku maluchów obciążonych dysplazją – to około 4 procent populacji – wizyt powinno być więcej, może być ich pięć, nawet siedem w pierwszym roku życia.

Przy tym preluksacja jest ważna także dla grupy dzieci ułożonych pośladkowo. Specjaliści podkreślają, że to odstępstwo, inny wariant ułożenia dziecka w okresie płodowym – takie maluchy powinny być tym bardziej badane, nawet wcześniej niż w czwartym tygodniu życia.

Spotkanie z lekarzem, obejrzenie przez niego dziecka ma też znaczenie dla ogólnego rozwoju stóp, kręgosłupa itd. Ma także walor edukacyjny. Ortopedzi podpowiadają czy nie ma błędów przy pielęgnacji bioderek, nawet zdrowych. Radzą jak rodzice mają układać, zadbać o dziecko, czego nie mogą robić, co stosować.

więcej informacji i rejestracja

95 78 35 200

95 78 35 500