Preluksacja
Dlaczego tak ważne jest badanie USG bioderek? PRELUKSACJA

Czym jest preluksacja? Badanie preluksacyjne jest badaniem profilaktycznym związanym z dysplazją stawów biodrowych u niemowląt i dzieci przez co zaliczane jest do jednych z najważniejszych badań w pierwszych tygodniach życia maluszka. Nadrzędnym celem badania jest wczesne wykrycie wszelkich wad wrodzonych, tudzież rozwojowych w obrębie stawów biodrowych u małych dzieci.
Filarem preluksacji jest badanie kliniczne niemowlaka oraz badanie ultrasonograficzne. W pierwszym z nich ortopeda dokonuje oceny układu kostno-stawowego niemowlaka za pomocą wzroku oraz dotyku. Drugie z nich umożliwia ocenę budowy układu oraz wykrycie potencjalnych skostnień, a więc możliwe jest zdiagnozowanie nieprawidłowości, których nie można było dostrzec w trakcie zwykłego badania klinicznego.
Terminy preluksacji. Data pierwszej wizyty w poradni preluksacyjnej powinna wypaść między 4. a 6. tygodniem życia niemowlaka, zaś badanie kontrolne między 4. a 6. miesiącem życia. Trzecie badanie zaleca się wykonać, gdy dziecko zacznie już chodzić. Należy jednak pamiętać, że ostatecznie częstotliwość badań preluksacyjnych uzależniona jest od oceny lekarza ortopedy.
Jak wygląda samo badanie? Do badania konieczne jest zdjęcie niemowlakowi pieluszki oraz ułożenie go na kozetce w pozycji bocznej. Następnie lekarz rozsmarowuje specjalistyczny żel do USG na wysokości bioderek maluszka, dzięki któremu ułatwiony zostanie przepływ fal dźwiękowych, po czym przechodzi do właściwego badania bioderek.
Dlaczego badanie jest tak ważne? Wszelkie patologie w okolicach bioder przybierają charakter nie tylko wrodzony, ale również nabyty w związku z m.in. nieodpowiednią pielęgnacją maluszka, jak chociażby nieprawidłowe przewijanie niemowlaka, tudzież niewłaściwe noszenie maluszka. Nie zapominajmy jednak, że jak najszybsze zdiagnozowanie dysplazji stawów biodrowych oraz rozpoczęcie leczenia umożliwia niemalże pełne wyleczenie wykrytych wad, które w przyszłości mogłyby wpłynąć na trwałe zmiany patologiczne.
WAŻNE! W ramach skierowania do poradni preluksacyjnej refundowane przez NFZ są wizyty niemowlaków i dzieci wyłącznie do ukończenia 1-go roku życia.