Masz problem z oddychaniem, łatwo się męczysz i brakuje Ci tchu?
Jak najszybciej udaj się do pulmonologa!

Pulmonolog to specjalista zajmujący się zarówno diagnostyką, leczeniem, jak i profilaktyką chorób, które związane są z układem oddechowym człowieka, a więc wbrew powszechnej opinii nie ukierunkowuje się wyłącznie na leczeniu płuc, ale również innych kanałów dróg oddechowych, jak chociażby krtań, oskrzela, gardło, jama nosowa, tudzież tchawica. Wizyta u pulmonologa zalecana jest nie tylko osobom, które zaobserwowały u siebie np. nietypowy oddech, bóle w klatce piersiowej, uczucie duszności, czy też uporczywy kaszel, ale również osoby, które palą papierosy – włącznie z osobami palącymi e-papierosy.

Szeroki zakres kompetencji pulmonologa pozwala specjaliście na zdiagnozowanie m.in. astmy oskrzelowej, odmy płucnej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, mukowiscydozy, gruźlicy, zapalenia oskrzeli, bądź płuc, a także grzybicy lub pylicy płuc

Podczas wizyty pulmonolog nie tylko przeprowadzi z Pacjentem wywiad na temat stanu zdrowia, ale również osłucha klatkę piersiową za pomocą stetoskopu, sprawdzi symetryczność klatki piersiowej przy wykorzystaniu mięśni oddechowych oraz drżenie głosowe. Następnie mając na uwadze dolegliwości Pacjenta może zlecić szereg dodatkowych badań, jak np. RTG klatki piersiowej, RTG zatok przynosowych, RTG płuc, bądź też spirometrię. Dzięki spirometrii pulmonolog ma możliwość sprawdzić wydolność płuc – zmierzyć zarówno pojemność, objętość, jak również zaobserwować przepływ powietrza w trakcie wdechu oraz wydechu powietrza z płuc.

Jedną z najbardziej doświadczonych a zarazem cenionych specjalistek z dziedziny pulmonologii w lubuskiem jest lek. med. Grażyna Migdał, która w zawodzie pracuje przeszło 35 lat. Jest nie tylko lekarzem chorób wewnętrznych, ale również specjalistą chorób płuc z zakresu profilaktyki szpitalnej oraz ambulatoryjnej. Poddaje ocenie nie tylko obraz kliniczny podczas konsultacji, ale również zajmuje się oceną badań dostarczonych przez Pacjenta, jak np. RTG, USG, spirometria, bronchoskopia, czy testy alergiczne.