Biopsja fuzyjna prostaty
BIOPSJA FUZYJNA PROSTATY to, obecnie, najbardziej dokładna metoda pobrania wycinków z gruczołu krokowego do badania histopatologicznego pod kontrolą rezonansu magnetycznego i ultrasonografu.
Celem badania jest potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu gruczołu krokowego (prostaty). Stosowana jest także w aktywnym nadzorze rozpoznanego już raka prostaty.
Biopsja fuzyjna stercza: Wskazania
Biopsja fuzyjna to zabieg wykonywany u Pacjentów, u których występuje podejrzenie choroby nowotworowej. Wskazaniem do przeprowadzenia biopsji fuzyjnej prostaty są nieprawidłowości stwierdzone podczas badania rezonansem magnetycznym tego narządu, przy jednoczesnym stwierdzeniu podwyższonego stężenia PSA u Pacjenta.
Przeznaczona jest dla osób, u których:
- podwyższony jest wynik stężenia PSA,
- wynik Badania 4Klub SelectMDx budzi podejrzenie obecności istotnego klinicznie raka stercza,
- test PCA3 dał wynik dodatni,
- wykryto nieprawidłowości w badaniu per rectum (badanie palpacyjnie – DRE),
- we wcześniejszej biopsji miały prawidłowy wynik histopatologiczny, a nadal utrzymuje się podwyższone stężenie PSA lub Badania 4K, SelectMDx lub PCA3,
- wcześniejsza biopsja nie wykazała komórek nowotworowych, ale stwierdzono komórki o nieprawidłowej budowie.
Biopsja fuzyjna stercza: Zalety
Biopsja fuzyjna stercza jest obecnie zalecana przez urologiczne towarzystwa naukowe jako najbardziej dokładna metoda wykrywania raka gruczołu krokowego. W przeciwieństwie do zwykłej biopsji wykonywanej tylko pod kontrolą ultrasonografu, biopsja fuzyjna łączy dokładność badania rezonansu magnetycznego, w którym dokładnie uwidocznione są podejrzane o nowotworzenie miejsca w sterczu, z ultrasonograficznym celowaniem. Pozwala to na bardzo dokładną lokalizację w sterczu zmiany podejrzanej o nowotwór i precyzyjne pobranie z niej wycinka. Precyzyjność badania jest w tym przypadku tak duża, iż umożliwia trafienie w małe ognisko nowotworowe, nawet jeśli nie przekracza ono wielkości 3mm. Z perspektywy Pacjenta biopsja fuzyjna stercza niesie za sobą bardzo dużą szansę na wczesne zdiagnozowanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia, a w rezultacie powrót do pełni zdrowia.
Dodatkową zaletą biopsji fuzyjnej jest fakt wykonywania jej z ominięciem odbytnicy co znacznie redukuje możliwość wystąpienia infekcji mogącej prowadzić do sepsy. Biopsja fuzyjna wykonywana jest przez krocze w znieczuleniu miejscowym, co czyni ja bezbolesną i bezpieczną. Pozwala to na skrócenie pobytu w szpitalu do ok 2 godzin.
Do najważniejszych korzyści zabiegu biopsji fuzyjnej przezkroczowej należą:
- bezbolesna procedura – zabieg odbywa się w znieczuleniu dożylnym,
- krótki zabieg – Pacjent spędza maksymalnie 2,5 godz. w przychodni,
- bezpieczna procedura – ryzyko powikłania sepsą stanowi mniej niż 0,01%,
- biopsja przezkroczowa – zabieg jest bezpieczniejszy i korzystniejszy dla Pacjenta,
- precyzyjny zabieg – pozwala na znacznie większą dokładność trafienia w małe ognisko nowotworowe, dokładność 2-3mm,
- zaawansowany technologicznie – jako jedyny system fuzji obrazu TRUS i rezonansu magnetycznego pozwala na kompensację deformacji wynikających z ruchu tkanek miękkich podczas zabiegu biopsji z ich nałożeniem na obraz rezonansu,
- uzupełnienie wykonania rezonansu magnetycznego – Pacjenci coraz częściej wykonują rezonans magnetyczny prostaty w zgodności z najnowszymi wytycznymi, jednak dopiero dzięki biopsji fuzyjnej mogą w pełni wykorzystać tę diagnostykę.
Biopsja fuzyjna prostaty w Medi- Raj
Medi- Raj jest jedyną komercyjną placówką w Gorzowie i jedną z niewielu w północno-zachodniej części kraju, gdzie pacjenci mogą skorzystać biopsji fuzyjnej prostaty.
Badanie wykonuje lek. med. specjalista urolog – Stanisław Czeszak przy użyciu najnowocześniejszego systemu do biopsji fuzyjnej prostaty Varimed BK.
Pacjenci, u których wykonywana jest biopsja fuzyjna powinni wykonać wcześniej rezonans magnetyczny prostaty. Powinni również powiadomić lekarza urologa przez wykonaniem zabiegu o:
- występujących chorobach związanych z krzepliwością krwi,
- przyjmowaniu leków, które mają wpływ na krzepnięcie krwi,
- uczuleniach na leki,
- wszczepionych rozruszniku serca czy sztucznych zastawkach serca.
Koszt biopsji fuzyjnej prostaty
3,5-4,5 tys. zł. w zależności od ilości wycinków.